Európa nem marad gáz nélkül, az oroszok több útvonalon is szállíthatnak

2024. december 25. 18:22

A kontinens nagy részén pedig hidegebb tél várható, ami növeli a gáz iránti keresletet, miközben a készletek az eddigieknél gyorsabban fogynak.

2024. december 25. 18:22
Gázvezeték Bulgáriában.

Oroszország készen áll arra, hogy több útvonalon keresztül szállítson gázt Európába, miután az Ukrajnán keresztül történő tranzitjára vonatkozó szerződés várhatóan idén lejár – idézi a Bloomberg Alekszandr Novak miniszterelnök-helyettest, amelyről a Világgazdaság számol be. Az Ukrajnán keresztül történő szállítások közelgő megszűnése jelentős aggodalmakkal jár Szlovákia számára, amely a kereslet kielégítésében nagymértékben támaszkodik a Gazprom PJSC-re, annak ellenére, hogy Európa nagy része eltávolodott az orosz vezetékes gáztól. 

Ezt is ajánljuk a témában

A lap emlékeztet, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök jelezte, országa nem fog orosz eredetű gázt tranzitálni, hacsak nem kap biztosítékot arra, hogy a Kreml nem részesül pénzügyi előnyökben, amíg a háború folytatódik.

Európa nagy részén pedig hidegebb tél várható, ami növeli a gáz iránti keresletet, miközben a készletek az eddigieknél gyorsabban fogynak. A szűk piac kihívást jelent a kereskedők számára, hogy elegendő gázt biztosítsanak a jövő évre, mivel Ázsiával versenyeznek a cseppfolyósított földgáz tengeri szállításáért.

Oroszország különböző útvonalakon keresztül küld gázt Európába, Ukrajnán kívül a Fekete-tengeren átívelő TurkStream vezeték egy szakaszán keresztül szállítják az üzemanyagot. A két útvonal mindegyikén jelenleg évente mintegy 15 milliárd köbmétert exportálnak. A szállítmányokat tartályhajókon LNG formájában is elküldik. Az Európába irányuló teljes gázexport az idei év első 11 hónapjában meghaladta az 50 milliárd köbmétert.

Nyitóképünk illusztráció: Nikolay DOYCHINOV / AFP

 

Összesen 29 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
canadian-deplorable
2024. december 31. 19:53
A világ két legnagyobb gáz lelőhelye Oroszország és Irán. Az utánuk következő 20 sorrendben: Katar USA Türkmenisztán Szaúd-Arábia Kína EAK Venezuela Nigéria Algéria Irak Austrália Mozambik Kazahsztán Kanada Azerbajdzsán Üzbegisztán Egyiptom Kuwait Norvégia Líbia Tehát nyugodtan lehet tervezni földgáz beszerzését más forrásból is, nem muszáj orosz gázt venni. Csak éppen ki kell építeni az infrastruktúrát, ami a következő pár évtizedben meg lesz.
canadian-deplorable
2024. december 31. 19:43
Nem csak Oroszországban található földgáz, hanem pl a Közel-keleten is, csak az ellenséges országok miatt bajos Európába juttatni. Szíriát most sikerült "megszelidíteni". Ott van Irán is, a világ egyik legnagyobb készletével. Csak az imámokat kell elzavarni.
Janika50
2024. december 26. 12:47
Pedig az Otoszok ellenségeink. Hol a liberális, haladó öntudt? Ingyen sem kéne elfogadniuk. De hol van a nagy barátunk, a zUSA? Jól tudom, a hiányzó rész ők hozzák nekünk, szinte ingyen és bérmetve?
nzoltan-818
2024. december 26. 09:29 Szerkesztve
Ha az oroszok helyében lennék, gázt és olajat meg olaj származékokat csak azoknak az országoknak szállítanék, kedvezményes megegyezéssé áron, akik kiálltak és harcoltak az energiahordozók szállításának a megtartásáért. A többi ország még köztes beszerzéssel, kerülő úton sem kaphatna orosz eredetű terméket az aktuális világpiaci árnál olcsóbban, és a ki ezt megszegi, azután az is csak a világpiaci áron juthatna azokhoz hozzá, hogy ne legyen érdemes feketén kereskednie.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!